Káva v dnešní době patří mezi nejpopulárnější nápoje světa a může mít celou řadu podob podle způsobu zpracování. Od zrnkové, přes mletou, instantní či například bezkofeinovou. Dále existuje celá řada druhů kávy, které si můžete objednat. Mezi nimi například espressom ristretto, lungo, americano, cappuccino apod.

Legenda o vzniku kávového moku

Zatímco nyní si bez kávy řada lidí nedokáže představit svůj den, v minulosti si tento nápoj musel pomalu dobývat cestu do jednotlivých kultur. Za kolébku kávy se považuje Etiopie a podle jedné z legend můžeme za objev zmíněného nápoje poděkovat pastevci Kaldimu. Ten si totiž všiml, že kozy, které pojídají plody kávového keře, odmítají večer spát.

O své pozorování se Kaldi podělil s místním mnichem, a ten následně připravil z plodů daného keře nápoj. Mnich se cítil po vypití tohoto nápoje byl bdělý ještě dlouho po večerní modlitbě, a tak svůj sdělil dalším mnichům. A z tohoto kláštera se následně poznání o kávě šířilo dál.

Rozšíření po Africe a dál do Evropy

Jak napovídá legenda, keř kávovníku pochází z oblasti východní Afriky. Odtud se dále rozšiřoval pravděpodobně během válečných tažení. A tak se v 15. století dostal na území Saúdské Arábie a Jemenu a v 16. století si na tomto nápoji mohli pochutnat i lidé v Persii, Egyptě, Sýrii a Turecku.

Cestovatelé a kupci postupně začali přinášet kávu i do Evropy, přičemž první zmínky o ní se objevují v 16. století. Zajímavé je, že se zde káva setkala s velkým odporem. Kněží ji totiž označovali za ďáblův nápoj. Spor měl rozsoudit papež Klement VIII, ten ovšem kávu posvětil, a tak mohla dále růst její popularita.

Netrvalo dlouho a v Itálii byla otevřena vůbec první kavárna v Evropě. Další kavárny na sebe nenechaly dlouho čekat a během méně než 200 let se káva rozšířila po celém světě a stala se ceněnou komoditou. Denně se po celém světě vypijí přibližně 2 miliardy šálků kávy.

V dnešní době má káva dokonce svůj mezinárodní den. Ten připadá na 1. říjen a má být oslavou pití kávy a podpořit kávu, která byla produkována a prodávána podle standardů hnutí Fair trade.

Ať už patříte mezi milovníky kávy, nebo si ji dopřejete jen občas, přejeme, ať vám vždy chutná.

Tags:

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

go top